الکساندر مانکووسکی با دنی شاپیرو ملاقات می کند.

شاپیرو: موافقم. اکنون هر دو جهان بیشتر و بیشتر در حال ادغام هستند. در برخی موارد، این فناوری است که جامعه را قادر می‌سازد تا با سرعت متفاوتی حرکت کند، تا همه چیز به طور اساسی تغییر کند. به رسانه‌های اجتماعی فکر کنید: ابزارهایی وجود دارند که تغییرات گسترده‌ای را در شیوه‌های ارتباط و سازماندهی افراد، برای خوب یا بد، فعال کرده‌اند.

آقای مانکووسکی، شما روی پروژه ای در مورد رانندگی خودمختار و همدلی کار کرده اید. این دو موضوع چگونه به هم مرتبط هستند؟

شاپیرو: امروزه بسیاری از طراحی و توسعه ،یبی است، جایی که فیزیکی و دیجیتال ادغام می شوند. البته نقش دیجیتال رشد کرده است و محصولات و تجربیات کاربر را قادر می سازد در طول زمان بهتر و بهتر شوند. زم، که آیفون برای اولین بار عرضه شد، فقط چند عملکرد داشت و بنابراین تا حدودی در قابلیت های آن محدود بود. اکنون، فقط به میلیون ها برنامه موجود در بازار و نحوه تکامل آن نگاه کنید: فوق العاده است. این مفهوم از محصولات تعریف شده توسط نرم افزار و به روز رس، های هوایی به سرعت به انتظار تبدیل شده است. و شرکت هایی مانند NVIDIA به بهبود مستمر این نرم افزار در طول عمر محصول اختصاص داده شده اند. در نتیجه، محصول هرگز انجام نمی شود. همیشه در حال تکامل است لازم نیست چیزها را دور بیندازید. بلکه می تو،د آنها را بهتر کنید. به ،وان مثال ناوگان آتی خودروهای مرسدس بنز را در نظر بگیرید که ما در حال کار روی آنها هستیم. از سال 2024، اینها خودروهای نرم افزاری خواهند بود. نرم‌افزار و سخت‌افزار NVIDIA و مرسدس بنز خودروها را ایمن‌تر می‌کنند، آنها را لذت‌بخش‌تر می‌کنند و این خودروها کارهای بسیار بیشتری از آنچه امروز در جاده‌ها وجود دارد انجام خواهند داد. به علاوه، آنها می توانند کارهایی را انجام دهند که ما هنوز به آن فکر نکرده ایم. در NVIDIA، ما پلتفرمی ساخته‌ایم که دائماً قابل ارتقا است و درها را به روی نوآوری‌های آینده باز می‌گذارد.

مانکوفسکی: ما دیدگاه های زیبایی درباره فضاهای مش، داشتیم، جایی که فضاهای مش، برای مردم، ماشین ها و زیرساخت های متحرک باز بود. من می دانم که به نظر می رسد آینده نگرانه است، اما به هر حال آنقدرها هم آینده نگرانه نیست. به بازار کشاورز فکر کنید: یک غرفه می تواند به جای اینکه مردم به غرفه ها بیایند، به جایی که مردم هستند بیاید. معماران این ایده را دوست دارند و اگر فناوری را ارائه کنید، امکان پذیر خواهد بود. من آنقدر روی ماشین سواری تمرکز نمی کنم، که چیز خوبی است، اما این تصویر کامل نیست.

شاپیرو: این در مورد بازگرداندن زمان به مردم است. تعداد ساعاتی که مردم در اتومبیل خود می گذرانند، در ترافیک گیر می کنند یا فقط در سفرهای طول، رانندگی می کنند، خیره کننده است. به ،وان یک مسافر در یک خودروی خودران، نیازی به توجه به ترافیک نیست. در عوض آنها می توانند کار کنند، بخوابند، کتاب بخوانند، فیلم تماشا کنند، بازی کنند یا چیزهای دیگر – حتی کنفرانس های ویدئویی امکان پذیر است. علاوه بر این، ا،ر خودروها در ا،ر مواقع پارک می‌مانند و سازه‌ها و پارکینگ‌های بزرگ در سراسر شهرها وجود دارد. اما، اگر حمل‌ونقل مستقل بسیار کارآمدتری داشتیم، می‌توانستیم بسیاری از آن پارکینگ‌ها را با پارک‌ها جایگزین کنیم تا طبیعت بیشتری را به شهرهایمان تزریق کنیم.

مانکووسکی: به ،وان یک دانشمند علوم اجتماعی، به تحرک نگاه کردم و دیدم که این یک کار مشارکتی است. این بدان م،است که ما داریم پیش بینی می کنیم که دیگران چه می کنند و سپس مطابق با آن عمل می کنیم. سپس سوال بعدی این بود که چگونه کار می کند؟ و اگر یک ربات را با چنین زمینه ارتباطی آشنا کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به اسکیت بازان فکر کنید: آنها بدون تصادف در اطراف حرکت می کنند زیرا می توانند کارهایی که دیگران انجام می دهند را پیش بینی کنند. و اکنون یک ربات را معرفی کنید: اسکیت بازها برای اجتناب از این چیز تلاش می کنند، زیرا نمی توانند حرکات آن را پیش بینی کنند. ما همراه با دانشمندان علوم اعصاب متوجه شدیم که ادراک ما با همدلی کار می کند به گونه ای که به طور مداوم اطلاعات دیگران را ناخودآگاه درک می کنیم. یک ماشین ربات، با این حال، “زنده” نیست – هیچ قصدی ندارد. به صورت الگوریتمی هدایت می شود. مک،سم پیش بینی آموخته شده ما به احتمال زیاد با مشکل مواجه خواهد شد. ممکن است هنگام واکنش به ماشین مضطرب شویم یا کارهای اشتباه انجام دهیم. چیزی که بعد از آن از خود پرسیدیم این بود که چگونه بدون زبان ارتباط برقرار کنیم. آزمایشی انجام دادیم و روی سر ، ها دوربین گذاشتیم. از این طریق متوجه شدیم که ، ها در جریان ارتباط دائمی با ما انسان ها و سایر ، ها هستند. سپس این یادگیری را در خودروهای خودران به کار بردیم. یکی از جنبه های اصلی این است که خودروها باید مقاصد خود را به اشتراک بگذارند – آنها باید نشان دهند که در حالت خودکار هستند. این مهم است. تصور کنید در حال عبور از یک جاده بدون اینکه بد،د ماشین شما را حس کرده است یا خیر.

قبلاً در مورد خودروهای خودران صحبت کردیم که جاده ها را ایمن تر می کنند. چه جنبه های دیگری می تواند به دلیل این فناوری تغییر کند؟

شاپیرو: ایمنی اولویت شماره یک ماست. هدف ما آموزش ماشینی برای رانندگی بسیار بهتر از انسان است. ادراک یک جنبه کلیدی برای دستیابی به آن هدف است، زیرا ما سیستمی برای دستیابی به توانایی های فوق بشری در تشخیص و درک محیط ایجاد می کنیم. ما الگوریتم‌ها و ش،ه‌های عصبی عمیق زیادی داریم که در داخل خودرو اجرا می‌شوند و همه چیز را از خطوط، علائم و چراغ‌ها گرفته تا سایر کاربران جاده شناسایی می‌کنند. همه اینها بیش از 360 درجه و دقیق تر از آنچه ما به ،وان انسان می توانستیم انجام می شود. از طریق این فرآیند، ما در حال ساختن یک دوقلوی دیجیتالی از دنیای واقعی در حین رانندگی هستیم. به این ترتیب، خودرو همه چیز را می‌داند، چه متحرک یا ،ن. و سپس رفتارهایی وجود دارد که به هر یک از اشیاء موجود در محیط گره خورده است. به ،وان مثال، یک خودرو با یک کامیون متفاوت حرکت می کند، که با موتورسیکلت متفاوت از یک عابر پیاده حرکت می کند. با ایمنی در خط مقدم، خودروهای خودران ما تهاجمی نیستند. آنها قرار نیست خود را در موقعیت های خطرناک قرار دهند. از این نظر، آنها با دنیا و موقعیت همدل هستند. آنها با احتیاط و به شیوه ای قابل پیش بینی پیش خواهند رفت. ما یک سیستم ایمنی به نام میدان نیروی ایمنی ایجاد کردیم: این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که موقعیت‌های ناامن را ایجاد نکرده یا به آن کمک نکند. اما هیچ راهی برای پیش بینی همه چیز وجود ندارد. در دنیای امروز، رویدادهای دیوانه کننده می توانند همیشه اتفاق بیفتند، خواه توسط انسان ها آغاز شوند یا نه. ما هرگز نمی تو،م همه چیز را حساب کنیم. اما کاری که می‌تو،م انجام دهیم این است که سیستم‌هایی را ایجاد کنیم که بسیار ایمن‌تر از سیستم‌های انسان محور کنونی در جاده‌های ما هستند تا به طور چشمگیری تصادفات، جراحات و تلفات را کاهش دهیم.

چه ،ی در واقع آینده را شکل می دهد: آیا این ما با نیازهایمان هستیم یا این فناوری است که امکانات خاصی را برای ما فراهم می کند؟

شاپیرو: کاملاً. ما فقط بر جابجایی افراد متمرکز نیستیم. بخش بزرگی از کاری که ما انجام می دهیم جابجایی کالا است. حمل و نقل یک جنبه بزرگ از جاده های ما است، با تعداد زیادی از مسائل ایمنی که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین، کمبود جه، رانندگان کامیون وجود دارد که با افزایش ،ید آنلاین و نیاز به حمل و نقل در جامعه ما تشدید می شود. علاوه بر حمل و نقل در مسافت های طول،، ما شاهد افزایش تحویل آ،ین مایل به خانه ها هستیم، چه ون هایی که مواد غذایی را تحویل می دهند یا ربات های پیاده رو که غذا را به خانه ها تحویل می دهند. البته مزیت این است که فناوری اصلی در حال توسعه برای خودروها دقیقاً برای کامیون ها ی،ان است. ما می‌تو،م موارد استفاده را تغییر دهیم، اما از تمام هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم.

مانکوفسکی: ما هنوز یک مدل و نظریه برای همکاری بین ادراک انسان و ماشین ها را از دست می دهیم. شما می تو،د این را با یک زمین رقص مقایسه کنید. رقصیدن همدلی محض است، زیرا در غیر این صورت دائماً پای دیگران می‌کوبید [laughs]. شما باید حرکت را پیش بینی کنید و ریتم به شما کمک می کند تا این کار را انجام دهید، درست مانند قو،ن راهنمایی و رانندگی، فی نفسه. این نوع مدل در فناوری خودران وجود ندارد.

ایمنی چه نقشی در خودروهای خودران آینده دارد؟

مانکوفسکی: اگر از یک مدل بسیار ساده استفاده کنیم، دو حوزه مرتبط وجود دارد: فرهنگ و فناوری. تا حدود سال 2010، نیروی محرکه حوزه کاری ما فناوری بود. اکنون فرهنگ حرف اول را می زند. و نوآوری اجتماعی یا تغییر اجتماعی می تواند ناگه، باشد. به سقوط دیوار برلین فکر کنید. برای فناوری در طرف دیگر، زمان توسعه کند است. ما هنوز با زبان برنامه نویسی C کار می کنیم، ما هنوز از HTML استفاده می کنیم و هیچ ، نمی تواند آن را تغییر دهد زیرا افراد زیادی هستند که هنوز از آن استفاده می کنند و به آن نیاز دارند. اینرسی از نظر فناوری بسیار سنگین است. در بعد اجتماعی، اینطور نیست. ما بحران آب و هوا داریم. ما بسیاری از مردم را خواهیم داشت که از کشورهای خود فرار می کنند و در سراسر کره زمین پرسه می زنند. این کاملاً قابل پیش بینی است، زیرا در حال حاضر وجود دارد. پس چرخ فرهنگی غالب خواهد بود. خوب است یا بد، این یک سوال دیگر است.

آقای شاپیرو، تعادل بین آنالوگ و دیجیتال را چگونه می بینید؟

شاپیرو: من فکر می‌کنم توانایی برقراری ارتباط یک ا،ام مطلق برای وسایل نقلیه خودران نیست، اما زم، که بتو،م ارتباط وسیله نقلیه به وسیله نقلیه یا ارتباط وسیله نقلیه به زیرساخت را داشته باشیم، امتیاز بزرگی است. بخشی از مشکل ما امروز این است که یک میلیارد خودرو وجود دارد که در حال حاضر این قابلیت را ندارند. بنابراین اگر بخواهیم ارتباطات خودرو به خودرو را معرفی کنیم، هنوز وسایل نقلیه قدیمی در جاده ها وجود خواهند داشت که از آن استفاده نخواهند کرد. البته راه حل این است که از شر همه ماشین ها خلاص شوید و فقط ماشین های جدیدی را بیرون بیاورید که مستقل هستند و با هم صحبت می کنند. اما واقع بینانه نیست. با گذشت زمان، اگر ماشین هایی داشته باشیم که همه با هم صحبت می کنند و زیرساخت ها، می تو،م چراغ های خیابان را حذف کنیم. شما می تو،د تجربه ای از زمین رقص داشته باشید که در آن اتومبیل ها با خیال راحت از تقاطع ها عبور می کنند.

مانکوفسکی: اکنون، مسائل فرهنگی و سیاسی شروع به ضربه زدن می کنند. شما می تو،د ببینید که با از هم پاشیدگی اینترنت – هر ، قو،ن و مقررات خود را ایجاد می کند. این گشودگی، که در ابتدای انقلاب دیجیتال قوی بود، دیگر وجود ندارد. این دیگر یک میدان باز نیست. بنابراین بخش اجتماعی نیروی محرکه بزرگتری است. و ما باید فناوری را به اندازه کافی منعطف کنیم که با ابزارهای جنبه اجتماعی مطابقت داشته باشد.

مانکووسکی: هر چقدر هم که عالی به نظر می رسد، من یک مشکل را در اینجا می بینم: از آینده ای می ترسم که در آن ماشین ها به طور نامرئی با هم ارتباط برقرار کنند. و مردم آنجا ایستاده اند و نمی توانند تصمیم بگیرند که چه کاری انجام دهند، زیرا نمی توانند الگوریتم را پیش بینی کنند.

مانکوفسکی: این در معماری، در شهرسازی مد است. برای اینکه بسیاری از چیزها متحرک یا متحرک باشد. بنابراین دیگر به چیزهای زیادی نیاز ندارید، بسیار انعطاف پذیرتر است. این چیز خوبی است.


منبع: https://www.mercedes-benz.com/en/exclusive/mercedes-me-magazine/mankowsky-meets-shapiro/

توسط Karl Benz

Mercedes-Benz, commonly referred to as Mercedes, is a German luxury and commercial vehicle automotive brand established in 1926.